Ketonal forte (kapsułki) - Opis rozszerzony leku

Ketonal wskazania

Ketonal, Ketonal forte: Leczenie objawowe zapalnych i zwyrodnieniowych schorzeń reumatycznych (reumatoidalne zapalenie stawów, osteoartroza). Łagodzenie niektórych zespołów bólowych (bóle o umiarkowanym nasileniu, bolesne miesiączkowanie). Ketonal DUO: Leczenie objawowe: chorób reumatycznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów; zapalenia stawów innego pochodzenia; stanów zapalnych pozastawowych, jak zapalenie pochewek ścięgnistych lub zespołu bolesnego barku; choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa, przebiegającej z dużym nasileniem bólu i znacznie upośledzającej sprawności chorego.


Ketonal przed zastosowaniem leku

Należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować leku jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.


Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na ketoprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, schorzenia wątroby i/lub nerek. Opisz szczegółowo swoje dolegliwości. Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki przeciwzakrzepowe, preparaty litu, metotreksat, leki moczopędne. Należy poinformować lekarza o pozostałych, przyjmowanych preparatach, nawet o tych dostępnych bez recepty.


Preparaty dostępne w sprzedaży:

Ketonal, 50 mg, kapsułki twarde, 30 szt


Ketonal działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów oraz uwalnianie enzymów lizosomalnych, wykazuje aktywność przeciwbradykininową i hamuje migrację makrofagów. Zmniejsza agregację płytek krwi. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Biodostępność wynosi około 90% (pokarm zmniejsza szybkość wchłaniania ale nie wpływa na biodostępność leku). Po podaniu doustnym 100 mg ketoprofenu maksymalne stężenie we krwi osiągane jest po około 80 min. Ketoprofen w 99% wiąże się z białkami osocza. Przenika do płynu maziowego i przestrzeni stawowych, gdzie maksymalne stężenie pojawia się z opóźnieniem w stosunku do stężenia we krwi. Jest metabolizowany w wątrobie, głównie przez sprzęganie z kwasem glukuronowym. 80% podanej dawki ketoprofenu jest wydalane w moczu (głównie w postaci glukuronidu), 10% podanej dawki jest wydalane z kałem. T 0,5 wynosi 2 h. U pacjentów z niewydolnością nerek okres półtrwania ketoprofenu ulega wydłużeniu o 1 h. U pacjentów z niewydolnością wątroby lek może gromadzić się w tkankach. U osób w podeszłym wieku obserwuje się wolniejszy metabolizm oraz proces eliminacji leku.


Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketoprofen lub pozostałe składniki preparatu. Reakcje nadwrażliwości w wywiadzie (napady astmy, pokrzywka, ostre zapalenie błony śluzowej nosa) po zastosowaniu salicylanów lub innych leków z grupy NLPZ. Ciężka niewydolność serca. Leczenie bólu po zabiegu wszczepienia pomostów naczyniowych (ang. CABG). Przewlekła niestrawność. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja. Krwawienie z naczyń mózgowych, inne czynne krwawienie lub skłonności do krwawień. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Astma, zapalenie błony śluzowej nosa.


Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego (pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy w wywiadzie; pacjenci przyjmujący kortykosteroidy o działaniu ogólnym, leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny; osoby w podeszłym wieku) - u tych pacjentów należy stosować najmniejszą możliwą dawkę terapeutyczną ketoprofenu i rozważyć leczenie skojarzone z lekami osłonowymi. Należy unikać jednoczesnego stosowania ketoprofenu z innymi lekami z grupy NLPZ, łącznie z selektywnymi inhibitorami COX-2. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, przyjmujących leki moczopędne, u pacjentów po przebytych dużych zabiegach chirurgicznych, z hipowolemią, z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych lub chorobą naczyń mózgu, z czynnikami ryzyka chorób układu krążenia (nadciśnienie, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu), z zaburzeniami hemostazy, hemofilią, chorobą von Willebranda, ciężką trombocytopenią, z zapaleniem jelita grubego, chorobą Leśniowskiego-Crohna (także w wywiadzie), z zaburzeniami czynności wątroby oraz u pacjentów z chorobą alkoholową. W przypadku wystąpienia choroby wrzodowej, krwawienia z przewodu pokarmowego, wysypki skórnej, zmian chorobowych dotyczących błon śluzowych lub jakichkolwiek objawów nadwrażliwości lek należy natychmiast odstawić. Należy przerwać stosowanie ketoprofenu przed dużym zabiegiem chirurgicznym. Lek może maskować objawy istniejącego zakażenia. Preparaty zawierają laktozę i nie powinny być stosowane pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu (Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.


Ketonal dawkowanie

Doustnie, podczas posiłków. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Nie należy stosować u dzieci. W trakcie leczenia nie wolno spożywać alkoholu. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.


Kapsułki, tabletki powlekane

Zazwyczaj dawka dla pacjentów dorosłych w chorobach reumatycznych wynosi 50 mg 3 razy dziennie. Maksymalna dawka dzienna nie powinna przekraczać 300 mg. Kapsułki należy połykać w całości. Zażywanie leku w trakcie jedzenia pozwala na zmniejszenie działań ubocznych.

Tabletki powlekane prolongatum 200 mg zażywa się raz dziennie, najlepiej na noc.


W bólach menstruacyjnych 50-100 mg w razie potrzeby, najwyżej 3 razy dziennie. Lek należy podawać w pierwszych oznakach miesiączki.


Ostre napady bólu - 25 lub 50 mg w dawce jednorazowej lub najwyżej 3 razy dziennie. Czopki stosuje się u pacjentów z utrudnieniami w połykaniu tabletek lub w stanach nudności i wymiotów.


Żel stosuje się 1-3 razy dziennie na miejsca bolące. Po zastosowaniu żelu należy miejsce bolące ciepło opatulić.


Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.

Doustnie. Zazwyczaj 1 kaps. rano, 1 w południe i 2 kaps. wieczorem lub (tabl. forte) 3 razy dziennie po 1 tabl. Przyjmować w trakcie posiłków. Domięśniowo. 1 amp. 1-2 razy dziennie. Dożylnie. Wlew krótkotrwały: 100-200 mg rozpuścić w 100 ml roztworu fizjologicznego chlorku sodu i podawać w ciągu 1/2 do 1 h. Wlew można powtórzyć po 8 h. Wlew ciągły: 100-200 mg rozpuścić w 500 ml płynu infuzyjnego i podawać w ciągu do 8 h. Wlew można powtórzyć po 8 h. Dożylnie stosować KETONAL nie dłużej niż 48 h. Dzienna dawka leku może być zwiększona do 300 mg lub obniżona do 100 mg, w zależności od rodzaju schorzenia i stanu pacjenta. Max. dawka dobowa wynosi 300 mg.


Ciąża i karmienie

Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.


Ketonal możliwe skutki uboczne

Najczęściej występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (niestrawność, nudności, wzdęcia, bóle brzucha, biegunka lub zaparcia), ból głowy. Mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne.


Ketonal działania niepożądane

> 1/100

- Bóle brzucha, pieczenie w gardle, mdłości, biegunka.

- Zmęczenie.

- Bóle głowy.

- Wysypka.

- Czopki mogą spowodować podrażnienie błony śluzowej odbytu, żel - podrażnienie skóry.


1/1000- <1/1000

- Wrzód żołądka.

- Wzdęcia.

- Niepokój.

- Reakcje alergiczne.

- Należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem w razie podejrzenia reakcji alergicznych.

- Oznakami uczulenia mogą być astma, katar oraz wysypka.

- Zmiany w pracy wątroby.

- Zmiany w pracy nerek.


* Niestrawność,

* nudności, wzdęcia,

* bóle brzucha,

* biegunki lub zaparcia,

* brak łaknienia,

* wymioty,

* zapalenie jamy ustnej,

* bóle głowy,

* bezsenność i zaburzenia psychiczne,

* rzadkie przypadki zaburzeń wzroku, szumów w uszach, zaburzeń czynności wątroby i nerek, także wysypka i inne łagodne reakcje alergiczne.


Ketonal rzadziej mogą wystąpić

wymioty, brak łaknienia, zapalenie jamy ustnej, zawroty głowy, bezsenność, zaburzenia psychiczne. Podobnie jak dla całej grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) może wystąpić ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego, wrzodu żołądka. Preparat może wpływać na sprawność psychofizyczną (zawroty głowy, senność) - w trakcie jego przyjmowania nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, należy również poinformować o nich lekarza.


Ketonal Interakcje

Nie należy stosować ketoprofenu jednocześnie z innymi lekami z grupy NLPZ. Stosowanie preparatu z kortykosteroidami może zwiększać ryzyko owrzodzenia w obrębie przewodu pokarmowego lub krwawienia. NLPZ mogą nasilić działanie leków przeciwzakrzepowych takich jak warfaryna. Leki przeciwpłytkowe i SSRI stosowane łącznie z diklofenakiem mogą zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Ketoprofen zmniejsza działanie leków hipotensyjnych i moczopędnych, leki moczopędne mogą zwiększyć ryzyko nefrotoksycznego działania NLPZ. Jednoczesne stosowanie leków moczopędnych, hipotensyjnych, inhibitorów konwertazy angiotensyny z NLPZ powoduje zwiększenie ryzyka zaburzeń czynności nerek. Ketoprofen może przyczyniać się do powstawania hiperkaliemii. Lek nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych i niektórych leków przeciwpadaczkowych np. fenytoiny. NLPZ mogą nasilać niewydolność serca, zmniejszać filtrację nerkową i zwiększać stężenie glikozydów w osoczu. Ketoprofen może zmniejszać wydalanie litu. Jednoczesne stosowanie z cyklosporyną zwiększa ryzyko nefrotoksyczności. Preparat nasila toksyczność metotreksatu. Osłabia działanie mifepristonu. Po jednoczesnym stosowaniu z pentoksyfiliną istnieje zwiększone ryzyko krwawienia. W przypadku jednoczesnego stosowania chinolonów i NLPZ istnieje zwiększone ryzyko drgawek. Leki beta-adrenolityczne zmniejszają skuteczność działania ketoprofenu, a probenecyd zmniejsza jego klirens osoczowy. Ketoprofen może zmniejszyć skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.


Ketonal ostrzeżenie

KETONAL nie wolno podawać pacjentom cierpiącym na astmę, wrzód żołądka, uczulonym na kwas acetylosalicylowy lub ketoprofen. Preparatu nie wolno podawać w poważnych chorobach nerek lub wątroby, poważnej niewydolności serca. Czopków nie wolno stosować po świeżo przebytym zapaleniu jelita grubego, w stanach zapalnych odbytu i hemoroidach. Pacjenci cierpiący na zaburzenia w funkcji wątroby lub nerek, ze skłonnościami do krwawień, choroby tkanki łącznej (SLE - lupus erythematodes) powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji KETONAL. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli KETONAL stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków jednocześnie z preparatem należy omówić z lekarzem. Preparatu nie podaje się dzieciom poniżej 16 lat.


Po zastosowaniu leku mogą wystąpić zawroty głowy i senność, które upośledzają sprawność psychofizyczną.


Stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w wywiadzie, w krwawieniach z przewodu pokarmowego, w upośledzonej czynności wątroby i nerek oraz u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny. KETONAL może maskować zwiastuny i objawy ostrej infekcji.


Uwagi

Podczas długotrwałego leczenia należy kontrolować czynność nerek i wątroby oraz morfologię i rozmaz krwi. Pacjentów w podeszłym wieku przyjmujących ketoprofen należy obserwować pod kątem wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego przez 4 tyg. po rozpoczęciu leczenia. Pacjenci, u których podczas leczenia preparatem wystąpią zaburzenia widzenia, zawroty głowy, senność lub inne zaburzenia o.u.n. nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

www.todosjesus.info
Free DVDs, Articles & Books
FREE DVDs & VIDEOS
WATCH & DOWNLOAD ALL OUR DVDs & VIDEOS FOR FREE!